Wydawca treści Wydawca treści

UWAGA ASF 17.07.2017 | Nadleśnictwo Korpele ...
23 czerwca odbył się XI Międzyszkolny Plener Szkół Szczycieńskich
Już po raz szósty w nadleśnictwie odbył się konkurs ekologiczny pt. Poznać Polubić Pomóc Przetrwać.
Z okazji Jubileuszu 600- lecia Orżyn, 17 maja 2014 roku leśnicy Nadleśnictwa Korpele uczestniczyli w uroczystych jego obchodach.
Nadleśnictwo Korpele informuje, że na terenie Gmin Dźwierzuty i Szczytno (Leśnictwo Kulka) od dnia 15 maja 2014r. odbędą się opryski chemiczne.
Sadzenie lasu 13.05.2014 | Agnieszka Masalska ...
Przed dwoma tygodniami potwierdzone zostało wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Tym samym wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej (UE).
Jechałem leśną drogą, kiedy z odległości mniej więcej 300 metrów zauważyłem, że coś wyszło na drogę. Złapałem za telefon komórkowy i zacząłem nagrywać - opowiada leśniczy
W styczniowe dni odwiedziła nasze nadleśnictwo "SOWA JARZĘBATA"
Leśnicy z Nadleśnictwa Korpele, Szczytno i Spychowo wzięli udział w obchodach „Europejskiego Dnia bez Samochodu” w ramach kampanii „Nie tankuję – jadę”.
Już po raz piąty odbył się w Nadleśnictwie konkurs ekologiczny pt. Poznać Polubić Pomóc Przetrwać
Pięć ciemnych „kulek” leżało w pobliżu drogi krajowej i ludzkich zabudowań. Miejsce wskazywałoby na to, że są to szczeniaki psa. Zamontowana przez leśników kamera wyjaśniła wszystkie wątpliwości…

Wydarzenia Wydarzenia

Wadera z Korpel

Pięć ciemnych „kulek” leżało w pobliżu drogi krajowej i ludzkich zabudowań. Miejsce wskazywałoby na to, że są to szczeniaki psa. Zamontowana przez leśników kamera wyjaśniła wszystkie wątpliwości…

 

Teren Nadleśnictwa Korpele koło Szczytna. Jest ranek, 9 maja. W lesie pobliżu drogi prowadzącej do Jedwabna przejeżdżający tamtędy pracownik Zakładu Usług Leśnych zauważa pięć, ciemnych „kulek". Szczeniaki leżą w niewielki zagłębieniu pod świerkiem. Mężczyzna o znalezisku natychmiast powiadamia miejscowych leśników. - Lokalizacja „gniazda" w odległości kilkuset metrów od ruchliwej drogi krajowej i od zabudowań ludzkich sugerowała, że mogą to być szczenięta psa – opowiada Waldemar Żebrowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Korpele. Nadleśniczy podkreśla jednak, że w tym rejonie leśnicy od dłuższego czasu notowali ślady aktywności wilków. – Mieliśmy też podejrzenia, że mogą być to jednak szczenięta wilka – dodaje. Leśnicy postanowili sprawdzić z czyimi dziećmi mają do czynienia. Ustawili więc w pobliżu kamerę, uruchamianą przez czujnik ruchu. Około godziny 20 wszystko było już jasne… - Kamera zarejestrowała waderę, czyli samicę wilka, która w ciągu kilkudziesięciu minut przeniosła szczeniaki w inne miejsce – dodaje Waldemar Żebrowski.

Adam Gełdon, leśnik z Nadleśnictwa Spychowo i znawca wilków, ocenia, że szczenięta spod Korpel miały w momencie ich znalezienia 3-4 dni. – Przeniesie młodych z miejsca na miejsca to typowe zachowanie wadery. Rzadko się jednak spotyka, że samica umieszcza młode w zwykłym zagłębienie w ziemi, a nie w norze – dodaje Gełdon. Historia z Nadleśnictwa Korpele to kolejny dowód na to, że wilk to naszych lasach coraz popularniejszy gatunek, a także dowód na dobry stan samych lasów. W lutym olsztyńscy leśnicy liczyli wilki podczas wielkiej inwentaryzacji.  W Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckiej, a także w przylegających do nich kompleksach leśnych żyje około 150 wilków.