Asset Publisher Asset Publisher

Uhu uhu uhu

Królestwem większości sów jest noc. Ale mamy też sowy dzienne.

Aby usłyszeć lub spotkać sowę - do lasu najlepiej wyruszyć na przełomie marca i kwietnia. To właśnie o tej porze większość gatunków zajmuje swoje rewiry lęgowe. Oczywiście trzeba mieć dużo szczęścia aby ją zobaczyć, ale jeżeli znamy środowisko życia sowy łatwo ją usłyszymy. Im większa sowa, tym niższy głos.

W Polsce mamy 10 gatunków sów lęgowych. Zahuczy więc sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, płomykówka, puszczyk, uszatka błotna, puszczyk uralski, puszczyk mszarny i puchacz. Kolejne trzy gatunki są widywane na trasach przelotów i zimowego koczowania (syczek, sowa śnieżna i sowa jarzębata). Ta ostatnia była widziana również na terenie naszego nadleśnictwa.

Królestwem większości sów jest noc. Wzrok, słuch oraz budowa piór umożliwia sowom tak specyficzny  tryb życia. Ale mamy też sowy dzienne, jest to sóweczka i sowa błotna.

Największą naszą sową jest puchacz. Rozpiętość jego skrzydeł sięga 170 cm a  wysokość ok. 70 cm. Najmniejszą sową występującą w Polsce jest natomiast sóweczka, która rozmiarami dorównuje szpakowi.

Wzrok – sowy aktywne nocą widzą doskonale w ciemności. Dzieje się tak za sprawą specyficznej budowy oka, w którym dominują pręciki. Pozwala im to widzieć w całkowitej niemal ciemności, ale obraz jest czarno-biały.

Oczy sów są nieruchome. Rekompensują to sobie możliwością obrotu głowy o 270o. Dzieje się tak dzięki 14 kręgom szyjnym.

Sowy posiadają wyjątkowo duże gałki oczne. Dla przykładu oczy puchacza są wielkości oczu człowieka. Gdyby człowiek posiadał proporcjonalne oczy, byłyby one wielkości piłki do koszykówki.

Mają doskonały słuch. Sowy nie posiadają ucha zewnętrznego. „Uszy” które widzimy m.in. u puchacza czy uszatki to jedynie specyficzny układ piór, który służy do... wyrażania nastrojów ptaka.

Odbieranie dźwięków ułatwia szlara – koncentrycznie ułożone pióra „twarzy”, które działają niczym antena satelitarna.

Sowy potrafią latać bezszelestnie. Umożliwia im to wyciszający meszek pokrywający pióra oraz charakterystyczny grzebyk na zewnętrznych lotkach. Takie przystosowanie bardzo ułatwia polowanie.

Wszystkie sowy są pod ochroną.

Polecamy stronę www:

https://nocsow.pl/